Tarih: 06 Mart 2015 Saat: 21:55

Asit yağmuru nedir nasıl oluşur


asit yağmuru

Asit yağmuru nedir
Asit yağmurları, fosil yakıtların yakılmasıyla, sanayi tesislerinden, konutların ısıtılmasından ve otomobillerden çıkan gazlarlardan oluşan asidik kimyasalların yağmur, kar, sis, çiğ veya kuru parçacıklar halinde düşmesine verilen isimdir.
Asit yağmuru nasıl oluşur
Fosil yakıtlar havamızı kirletmekte olan, kükürtdioksit, azotoksit, partikül madde ve hidrokarbon gibi gazlar yaymaktadır, bu kirleticiler atmosferde çeşitli kimyasal reaksiyonlara uğrayarak zamanla çeşitli doğal etkenler sayesinde çok uzaklara taşınabilmektedir. Bu kirleticiler, atmosferdeki su partikülleri ve diğer bilişenlerle tepkimeye girerek sülfüroz asit (HSO), sülfürik asit (H2SO4) ve nitrik asit (HNO3) oluşumuna neden olmaktadır. Hiçbir yabancı maddeyle kirletilmemiş bir atmosferde bile yağmursuyu hafif asidik karakterdedir ve pH derecesi 5.6 civarındadır. Bundan dolayı yağmur suyunun pH derecesi çok kolay 5.6 nın üstüne çıkabilir. Böylece asit yamurları oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Hortum nedir nasıl oluşur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
asit yağmurları, yağmur suyunun asidik özellik göstermesinin nedeni nedir, asit yağmuru, yağmur suyuna asidik özllik göstermesinin nedeni nedir, yağmur suyunun asidik özelliği göstermesinin nedeni nedir

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı