Tarih: 02 Şubat 2015 Saat: 19:59

Dünya nasıl oluşmuştur kısaca


Dünyamızın oluşumu

Bilim adamları dünyamızın oluşumu ile bir çok teoride bulunmuştur. Günümüzde de dünyanın oluşumu ile ilgili en geçerli kanıt olarak uzaydaki büyük patlama sonucu güneş sistemini ve dünyamızın oluştuğudur.

Evren günümüzden yaklaşık 15 milyar yıl önce gaz ve toz bulutuydu. Nebulanın dönerek yoğunlaşması ve basıncın etkisiyle bir patlama (Big Bang) meydana geldi.

Bunun sonucunda gök cisimleri (galaksiler, yıldızlar, gezegenler) uzaya dağıldı ve birbirinden uzaklaştılar. Bu uzaklaşma günümüzde de devam etmekte, evren genişlemektedir.

Başlangıçta tümüyle kızgın magmadan oluşan dünyamız, kendi çevresinde hızla dönerek küresel bir şekil almıştır. Zamanla uzaydan başka cisimlerin bünyesine katılmasıyla yer kabuğu oluşmuştur.

Dünya çeşitli minerallerden oluşmaktadır, bunların yoğunlukları farkıdır. Ağır mineraller yerin merkezinde, hafif mineraller yer kabuğuna yakın bulunmaktadır.

Dünyamız günümüzde de şekillenmeye devam etmektedir. Bunun en güzel kanıtı deprem ve volkanizma faaliyetlerinin yaşanıyor olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Toprak kirliliğini önleme yolları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
dunya nasil olusmustur kisaca

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı