Tarih: 05 Şubat 2015 Saat: 16:23

Karadeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir


Karadeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri

Karadeniz bölgesindeki dağların doğu-batı doğrultusuna uzanması, ormanları, denizi, engebeli yapısı ve iklimi gibi coğrafi özellikleri bölgedeki ekonomik faaliyetleri etkilemiştir. Kıyıdan hemen sonra başlayan dağlar, geçim kaynaklarını sınırlamıştır.

-Bölgenin Türkiye’deki en geniş ve zengin orman yapısına bağlı olarak ormancılık önemli bir ekonomik faaliyettir. Ormanlardan yakacak odundan, kâğıt hamuruna, inşaatlardan mobilya atölyelerine kadar birçol alanda kullanılır. Bölgede çok sayıda kâğıt ve kereste fabrikası yer alır.

-Bölgedeki önemli ekonomik faaliyetlerden birisi de balıkçılıktır. Ülkemizde balıkçılığın %75’i Karadeniz Bölgesi’nde yapılır.

– Karadeniz Bölgesi’nin diğer ekonomik faaliyetlerinden birisi de madenciliktir. Zonguldak’ta zengin taşkömürü yatakları vardır.

– Karadeniz bölgesinin tarım da önemli bir ekonomik faaliyettir. Çay ve fındık başta olmak üzere mısır ve şeker pancarı gibi pek çok ürün yetiştirilir. Bölgenin nemli ve ılık iklimi sayesinde çay ve fındık pek çok kişinin geçim kaynağıdır. Çayın tamamı, fındığın ise büyük bir bölümü bu bölgede yetiştirilir. Ülkemiz dünyanın fındık üretiminin %75’ini karşılar. Bu yüzden önemli bir ihraç ürünüdür.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız İç Anadolu bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
karadeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri, karadeniz bölgesi ekonomik faaliyetleri, Doğu karadenızın ekonomik yapısı, karadeniz bolgesinin onellikleri ekonomik onellilderi, Karadeniz bölgesinin faaliyetleri kısaca

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı