Tarih: 29 Mayıs 2015 Saat: 19:20

Kayaç döngüsü nasıl oluşur kısaca


Kayaç döngüsü nasıl oluşur

Çeşitli minerallerin bir araya gelmesiyle kayaçlar oluşmaktadır. Kayaçlar bu çeşitli minerallerin ve ya da taş parçacıklarının birikmesi sonucunda oluşan yapılardır. Kayaçlar yer kabuğu için oldukça önemlidir. Yerkabuğunu meydana gelir. Bu kayaçlar; tortul kayaçlar, magmatik kayaçlar ve başkalaşım kayaçlarıdır. Kayaçlar oluştukları günden bugünlere kadar birçok değişikliğe maruz kalmışlardır.

Kayaç döngüsü 3 ana kayaç türünden yani magmatik, tortul ve başkalaşım kayaçlarının birbirine dönüşmesi olayını olarak gerçekleşir. Tabiki de bu dönüşüm olaylarının gerçekleşebilmesi için uygun şartların olması gerekir ve bu uygun şartların oluşabilmesi için milyon yıllar gerekebilir. Peki bu kayaç döngüleri nasıl gerçekleşir.?

Kayaçlar döngüsü
Kayaç döngüsü şu şekilde gerçekleşir.

Volkan patlamaları sonucunda magmatik kayaçlar ve tortul kayaçlar meydana gelir. Magmatik kayaçlar ya tortul kayaçlara dönüşür ya da başkalaşım kayaçlarına dönüşür. Tortul kayaçlar ise değişip başkalaşım kayaçlarını oluştururlar. Tortul kayaçların dönüştüğü başkalaşım kayaçları ise son olarak yer altında magmada eriyip magma halini alırlar. Bu döngü tekrar volkan patlamalar şeklinde sürüp gider.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız İç ve dış kuvvetler nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kayaç döngüsü nedir, kayaç döngüsü, kayaç döngüsü nasıl oluşur kısaca, kayaç döngüsü için gerekli şartlar

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı