Tarih: 19 Kasım 2015 Saat: 16:54

Alüminyum elementinin özellikleri nelerdir


Alüminyum elementinin özellikleri
Alüminyum elementi
Sembolü: Al
Atom Numarası: 13
Atom Ağırlığı: 26.9815386
Elemet serisi: Metal
Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Gümüşü, metalik

Alüminyum (veya aluminyum, Simgesi Al). Gümüş renkte sünek bir metaldir. Atom numarası 13 tür. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnci ile tanınır. Bu direncin temelinde pasivasyon özelliği yatar. Endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içinde çok önemli bir yeri vardır. Alüminyumdan üretilmiş yapısal bileşenler uzay ve havacılık sanayi için vazgeçilmezdir. Hafiflik ve yüksek dayanım özellikleri gerektiren taşımacılık ve inşaat sanayinde geniş kullanım alanı bulur.

Özellikleri
Alüminyum,yumuşak ve hafif bir metal olup mat gümüşümsü renktedir. Bu renk, havaya maruz kaldığında üzerinde oluşan ince oksit tabakasından ileri gelir. Alüminyum, zehirleyici ve manyetik değildir. Kıvılcım çıkarmaz. Saf alüminyumun çekme dayanımı yaklaşık 49 megapascal (MPa) iken alaşımlandırıldığında bu değer 700 MPa’a çıkar. Yoğunluğu, çeliğin veya bakırın yaklaşık üçte biri kadardır. Kolaylıkla dövülebilir, makinede işlenebilir ve dökülebilir. Çok üstün korozyon özelliklerine sahip olması, üzerinde oluşan oksit tabakasının koruyucu olmasındandır. Elektrik iletkenliği %64,94 IACS’dir (saf Al, 2 °C’de).

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Argon elementinin özellikleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
alüminyum elementinin özellikleri, alüminyum elementi özellikleri, al elementi, al elementi özellikleri, aleminyum ozellikleri madde madde

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı