Tarih: 29 Aralık 2015 Saat: 17:48

Günlük hayatta kinetik ve potansiyel enerjiyi nerelerde kullanırız


kinetik ve potansiyel enerji
Potansiyel enerji:Bir cismin konumu ve durumu yüzünden sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yayda havada duran bir cisimde ve iple tavandan asılı bir modelde potansiyel enerji vardır. Kısaca yüksekliği olan ya da gerilmiş/sıkıştırılmış tüm cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur.Günlük hayatta barajlarda biriken su,yayların kullanıldığı tüm alanlarda,okçuların yaylarını germesi,ambalaj lastikleri,dağlardaki çığ tehlikesi olan karlar,kıyafetlerimizdeki lastikler örneklerdir.

Kinetik enerji: Kinetik enerjiye sahip olmak için bir cismin hareket ediyor olması gerekir. Yani kinetik enerji hızı olan cisimlerin sahip olduğu enerji çeşididir. Bunlara örnek olarak koşan çocuk dönen tekerlek ya da yüksekten düşen bir top gösterilebilir.Günlük hayatta arabalar,iş makineleri,gemiler,trenler,uçaklar,kinetik enerjinin kullanılmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Çökertme türküsünün hikayesi kısa konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
potansiyel kinetik enerjinin günlük hayatta kullanımı, enerji günlük hayatta nerede kullanılır, potansiyel fark günlük hayatta kullanıldığı yerler, Kinetik ve potansiyel enerjinin hayatımız için önemi nedir ?, kinetik enerji potonsiyel enerji ile gunluk hayatan 10 ornek

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Hatayın Starı