Buradasınız : Ana sayfa » Eğitim Dünyası

Tarih: 11 Ekim 2015 Saat: 19:29


Sponsorlu Bağlantılar

Hücre ile ilgili tarihsel çalışmalar nelerdirİlk mikroskop aletini yapan bilim adamı Robert Hooke 17.yy.başlarında hücreyi bulan ve ilk çalışmaları yapan kişidir.
17.yy. sonlarında Anton van Leeuwenhoek kendi geliştirdiği mikroskop ile bir hücreli canlıları gözlemledi.

hücre çalışmaları
19. yüzyılın başında daha gelişmiş mikroskopların keşfedilmesi hücre konusundaki bilgilerin artmasını sağladı. İngiliz bilim insanı Robert Brown incelediği hücrelerin içinde küresel bir yapının bulunduğunu fark etti ve buna ”çekirdek” adı verildi.
1838’de Alman botanikçi Matthias Schleiden çekirdeğin, hücrenin gelişiminde rol oynadığını ileri sürdü.
Theodore Schwann, Schleiden’ın görüşünü geliştirerek hem bitki hemde hayvanların hücrelerden oluştuğunu ve bunların yapısında çekirdek bulunduğunu söyledi. Schwann aynı zamanda ”Bir hücre büyük bir organizmanın yapısında yer alsa da kendi yaşamsal etkinliklerini sürdürür.” görüşünü de ileri sürdü.
Schwann’dan yaklaşık on yıl sonra Alman bilim insanı Rudolf Virchow hücre büyümesi ve üremesi ile ilgili çalışmalarından yola çıkarak var olan hücrelerin daha önceki hücrelerin bölünmesiyle oluştuğunu söyledi.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Midenin sindirim sistemindeki görevi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
robert hooke hücre ile ilgili çalışmaları, Hucre ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar nedir, Hucre ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar nedir kısaca, hucreyi bulan adamin adi ve calismalari, matthias schleiden hücre ile ilgili çalışmaları

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Hatayın Starı