Tarih: 08 Ocak 2016 Saat: 18:44

Abdülhak Hamit Tarhan kısaca hayatı


Abdülhak Hamit Tarhan kimdir

Abdülhak Hamit Tarhan

Abdülhak Hamit Tarhan 2 Ocak 1852 Bebek, Beşiktaş, İstanbul’da doğdu.- 12 Nisan 1937, İstanbul’da hayatını kaybetmiş, Türk şair, oyun yazarı ve diplomattır.

Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde ve Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk yıllarında eserler vermiş, modern edebiyatın doğuşunda etkin bir isimdir.

Köklü ve eski bir ulema ailesinin ferdi olarak dünyaya gelmiş, hayatının her döneminde yüksek mevkilerde bulunmuş, dünyanın birçok yerini görme fırsatı yakalamış, çağının büyük ve güçlü bir sanatçısı sayılmıştır. Tanzimatı, Birinci ve İkinci Meşrutiyetleri ve Cumhuriyeti gören; bu devirlerdeki Tanzimat, Edebiyat-ı Cedide, Milli Edebiyat ve Cumhuriyet devri edebiyatlarını yakından tanıyan sanatçı Türk edebiyatında Şair’i Azam (Büyük Şair) sıfatı ile anılır (Bu sıfatı ilk kez Süleyman Nazif kullandı). Uzun seneler diplomat olarak hem doğu hem de batı ülkelerinde bulunması nedeniyle iki edebiyatı da tanımış; Türk şiirine batıdan yeni konular, serbest düşünce ve şekiller getirirken; batı yazarlarından etkilenerek yazdığı oyunlarla Türk tiyatrosuna felsefi düşünceyi sokmuştur. Türk edebiyatının en büyük eserlerinden birisi kabul edilen Makber’in şairidir. TBMM III., IV. ve V. dönemlerde İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Albert Einstein kimdir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
abdülhak hamit tarhan kısaca hayatı, abdülhak hamit tarhan hayati kisaça, abdülhak hamit tarhanin kısaca hayati

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı