Tarih: 25 Ekim 2015 Saat: 20:13

Ülkemizin Doğal Güzelliklerini Anlatan Kompozisyon


Ülkemizin Doğal Güzelliklerini Anlatan Kompozisyon

Peri bacaları

Doğal güzellikler, doğal koşullar aracılığıyla oluşan turistik alanları ifade etmektedir. Ülkemiz de bu şekilde meydana gelen doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

Türkiye, kuzey yarım kürede orta kuşakta yer almaktadır. Dolayısıyla dört mevsimi bir arada yaşamaktadır. Bu durum ülkemizin doğal güzelliklerini arttıran bir unsurdur. Doğal güzellikler ülkemizde; yeryüzü şekillerinin rüzgar, deniz, akarsu gibi etkenlerle aşınması; yeraltı kaynaklarının farklı yollarla yeryüzüne çıkması veya mevsimsel etki ile oluşabilmektedir. Örneğin; peri bacaları rüzgar aşındırması sonucunda oluşmuş doğal güzelliklerdir. Volkanik faaliyetler sonucunda meydana gelen arazide hafif bir kayaç olan tüf aşınırken, volkan camı olarak bilinen obsidyen aşınmamış ve günümüzdeki şeklini almıştır.

Ülkemizdeki doğal güzelleri korumak adına yapılan çalışmalara katkıda bulunmak önemlidir. Zira doğal güzelliklerin meydana gelmesi uzun zaman almakta ve ülkemizi yaşanılır yapmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Öğretmenler günü ile ilgili kompozisyon kısa konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
yurdumuzun dogal guzelliklerini anlatan yazi, türkiyenin güzellikleri ile ilgili kompozisyon, türkiyeyi anlatan kompozisyon örnekleri, doğanın güzellikleri ile ilgili kompozisyon, ülkemizin güzellikleriyle ilgili kompozisyon

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı