Tarih: 22 Aralık 2015 Saat: 16:18

Pascal Prensibi nedir günlük hayatta nerelerde kullanılır


Pascal Prensibi nedir
Pascal prensibinin günlük hayatta kullanıldığı alanlar

pascal prensibi 1

Pascal Prensibi : Kapalı kapta bulunan sıvılara uygulanan kuvvet etkisiyle sıvının herhangi bir noktasında oluşturulan basınç sıvı tarafından sıvının dokunduğu bütün yüzeylere dik olarak aynen iletilir. Bu prensibe Pascal prensibi denir.

Pascal prensibinden faydalanılarak; su cenderesi, sıkıştırma sistemleri (hidrolik frenler, hidrolik presler, ilaçlama pompaları), taşıma sistemleri (hidrolik liftler, vinçler, itfaiye merdivenleri, kepçe ve damperli kamyonların hidrolik kaldırma sistemleri), emme– basma tulumbalar, berber koltukları, basınç ölçmek için kullanılan araçlar (barometre ve manometre) ve bileşik kaplar yapılmıştır.

Pascal Prensibine örnekler

Parfüm şişeleri, İlaç pompaları, Vinçler, kepçeler, Damperli kamyonlar, berber koltukları, şişme yataklar, tulumbalar ve yağ pompası gibi bir çok örnek Pascal Prensibine göre kullanılmaktadır.
.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Ekolojik dengenin bozulmasının yol açacağı zararlar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
pascal prensibi nedir günlük hayatta nerelerde kullanılır, pascal prensibi günlük hayatta nerelerde kullanılır, pascal prensibi nedir nerelerde kullanılır, pascal prensibinin günlük hayatta kullanımı, bileşik kaplar nerelerde kullanılır

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı