Tarih: 06 Ekim 2015 Saat: 20:46

İstiklal Marşının bestelenme süreci kısaca


istiklal marşı bestelenme süreci

İstiklal Marşının bestelenme süreci

İstiklal Marşımız ilk başta farklı bir beste ile okunurken bugünkü halini 1930 yılında almıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un 20 Şubat 1921’de yazdığı ve ”Kahraman Türk Milletine” sunduğu şiir 12 Mart 1921 günü büyük çoğunluğun oylarıyla Meclis tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edildi. Aynı sene bir de beste yarışması yapıldı. Şiirin bestelenmesi için açılan yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etti.
Bu beste 1930 yılına kadar çalındı fakat 1930’da değiştirilerek, Osman Zeki Üngör’ün 1922’de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu.Toplamında dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini ise İhsan Servet Künçer yapmıştır. Ama protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde İstiklal Marşı olarak söylenebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Edebiyat ve sosyoloji arasındaki ilişki nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
istiklal marşının yazılma süreci kısaca, istiklal marşının bestelenmesi kısaca, istiklal marsının kabul tarihi ve bestelenme tarihi, İstiklal Marşının şiirinin ve bestelenme süreci nin tarihçesi, istiklal marşının tarihçesi ve bestelenme süreci kısa

1 Yorum var

1 | sevgi

30 Eylül 2016 ● 17:12

çok teşekkür ederim

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı