Buradasınız : Ana sayfa » Genel Yazılar

Tarih: 03 Aralık 2015 Saat: 17:20


Sponsorlu Bağlantılar

Basıncın günlük hayatta kullanım alanları nelerdirBasıncın günlük hayatta kullanımı

Basıncın günlük hayatta kullanımı

Basınç günlük hayatta aslında birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sıvıların basıncı iletmesi özelliğinden sıkça yararlanırız. Pistonlar, kaldıraçlar ve birçok alanda sıvıların basıncı iletmesini kullanırız. Basınç gazlar ve sıvılara uygulandığında ortaya çıkan etkiler günlük hayatta çok kullanılmaktadır. Bunlar daha çok araçlarda kullanılır.

Örneğin pistonlar, kaldıraçlar, ağırlık tutucular gibi aletler basınç sayesinde kuvvet uyguluyorlar. Sıvı ve gazın sıkışması sonucunda uyguladığı basınç bunlara etki yaratarak ağır bir yükü kaldırmalarına imkan sağlarlar. Basınçlar farklı alanlarda dahi faydalanılır örneğin iğne yapılırken dahi içindeki sıvıyı aktarmak için arkasından uygulanan basınç sonucunda etki yaratır. Gaz basınçlar genelde parfümlerde görülebilir örneğin parfüm, deodorant, yangın söndürme tüpleri, ocak tüpleri gibi basınç etkisi ile birlikte içresinde bulunanları dışarıya çıkartırlar.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Daha güzel bir çevrede yaşayabilmek için neler yapılabilir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
katı sıvı gaz basıncının günlük hayatta kullanımı, katı sıvı gaz günlük hayatta kullanımı, gaz basıncına günlük hayattan örnekler, basincin gunluk hayattaki onemi, günlük hayatta basınçla ilgili örnekler

3 Yorum var

1 | asya

10 Aralık 2015 ● 16:04

çoooookkkk iiyiiii

2 | oruç can

13 Aralık 2015 ● 08:44

ben çok beğendim süper bayıldım

3 | melike

14 Aralık 2015 ● 18:01

Saolun

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Hatayın Starı