Buradasınız : Ana sayfa » Genel Yazılar

Tarih: 12 Ekim 2016 Saat: 18:29


Sponsorlu Bağlantılar

Besinleri saklama yöntemleri nelerdirBesinleri saklama yöntemleri

Besinleri saklamanın bir çok yöntemi vardır. Bu yöntemleri doğru bir şekilde yaparsak besinlerimizi uzun süre saklayabiliriz.

Tuzlama yöntemi: besinlerdeki mikropların çoğalması önleyerek uzun süre saklanmasını sağlar. Mesela salamura olarak yapılan zeytin, turşu, peynir gibi ürünler.

Şekerleme yöntemi: şekerleme yöntemi de tuzlama yöntemi gibidir. Besinleri mikroplardan arındırarak uzun süre saklanmasını sağlar. Reçeller,şuruplar ve meyve konsantreleri gibi.

Sirke yöntemi: Genelde Patojen mikroorganizmaları sirkeli ortamı sevmezler. Sirke ile yapılan yöntem ile besinler uzun süre saklanır. Turşu gibi

Kavurma yöntemi: Kavuran besinler mikroplardan arınır. Tuz ve ısı birleşerek besinin uzun süre saklanmasını sağlar. Et kavurması gibi

Tütsüleme yöntemi: Tütsüleme yöntemi daha çok kısa süreli saklama yöntemidir. Bazı etler ve balıklar tütsüleme yöntemi ile saklanır.

Kurutma yöntemi: Kurutma yöntemi eski yöntemlerden biridir. Besinleri kurutularak suyu çekilir ve uzun süre saklanabilir. Bir çok sebze ve et kurutularak saklanır.

Vakumlama yöntemi: Bu yöntem tek başına bir besin saklama yöntemi değildir. Pozitif veya negatif soğukla saklama yöntemiyle birleştirilerek kullanılır.

Işınlama yöntemi: Ultraviole ışınlarıyla mikropları etkisiz hale getirme yöntemidir.

Konserve yöntemi: Evlerde de yapılan bir yöntemdir. Kapalı ve hava almayan kutu ve kavanozların içinde besinler saklanır.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Doğanın dengesini korumak için neler yapmalıyız konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
besinleri saklama yöntemleri nelerdir, saklama yöntemleri nelerdir tuzlama gibi

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Hatayın Starı