Tarih: 04 Nisan 2015 Saat: 19:28

Vakıf sisteminin faydaları nelerdir


Vakıf sistemi bizlere Osmanlı devletinden gelme bir uygulamadır.Burada insanların halkın faydasına olcak şeylerin meydana gelmesi oluşturulması baz alınmıştır.

Osmanlı Devleti’nde toplumun bazı ihtiyaçlarının karşılanması zenginlerin kurdukları vakıflara bırakılmıştır. Tarihin seyri içinde vakıflar sosyal, ekonomik, eğitim, sağlık, sanat, mimari, ulaşım ve bayındırlık alanlarında önemli roller oynamıştır.

Osmanlı Devleti’nde başta padişah olmak üzere, hanedan üyeleri, yüksek dereceli devlet görevlileri, toplumun seçkin kişileri vakıflar kurmuşlardır. Devlet bu vakıfların korunması için önlemler almış, devlete ait birçok gelir kaynaklarının vakıflara verilmesini sağlamıştır. Böylece, devletin herhangi bir harcama yapmasına gerek kalmadan vakıf sistemi sayesinde sosyal, kültürel ve dini hayatla ilgili birçok hizmet yerine getirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Ağaçların insanlara faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
vakıfların faydaları nelerdir, vakıfların yararları nelerdir, osmanlı devletinde vakıfların sağladığı yararlar, osmanlı devletine vakıfların sağladığı faydalar, vakıfların yararı nedir kompozisyon

1 Yorum var

1 | selen

12 Nisan 2016 ● 18:10

teşekkürler saolun gardaşlar

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı