Buradasınız : Ana sayfa » Kompozisyon örnekleri

Tarih: 15 Eylül 2015 Saat: 15:22


Sponsorlu Bağlantılar

Görgü kuralları ile ilgili kompozisyon örneğiGörgü kuralları adab-ı muaşeret

Görgü kuralları ile ilgili kompozisyon

Görgü kuralları, kişinin toplum içerisindeki konuşma ve davranış biçimini belirleyen yazılı olmayan kurallardır. Bu kurallara adab-ı muaşeret de denilmektedir.

Bir toplumda bulunan bireyin çevre tarafından saygın bir insan olmasını sağlayan şey görgü kurallarıdır. Görgü kuralları insanların bir arada, topluluk olarak yaşamaları sonucunda meydana getirilmiş yazılı olmayan, sadece toplum tarafından denetlenen kurallar olarak bilinir. Hiçbir yasada bir erkeğin bir kadına toplu taşıma araçlarında yer vermesi gerektiği yazmamaktadır. Buna rağmen erkeğin centilmen olması gerektiği ve fiziksel anlamda daha narin olan kadınlara yer vermeleri görgü kuralları kapsamındadır. Yemek yerken konuşmamak, insanlarla selamlaşmak, yaşlı ve hasta kimselere karşıdan karşıya geçerken yardımda bulunmak verilebilecek birkaç örnektir. Tüm bu davranışlar ancak görgülü olmanın getirdiği birtakım eylemlerdir.

İnsan, toplu halde yaşaması gereken bir canlıdır. Bu nedenle topluluğu huzurlu kılmanın yolu görgü kurallarına uyulmasıdır. Görgü kuralları kişilere çocuk yaşlarda öğretilmelidir.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Acı acıyı keser su sancıyı ile ilgili kompozisyon örneği konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
adabı muaşeret ile ilgili kompozisyon, gorgusuzuk kurallari ile ilgili kompozisyon, gorgu kurallari ile ilgili kompozisyon, görgü kuralları ile ilgili yazı, bul: ^bul: ^agdabı maseretlerle ılgılı yazı

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Hatayın Starı