Tarih: 24 Ekim 2015 Saat: 16:20

Burun hastalıkları ve nedenleri nelerdir


burun hastalıkları

Bir çoğu kış aylarında daha çokgörülen burun hastalıkları genellikle üşütmeler yada alerjik nedenlerden dolayı olmaktadır.

1- Sinüzit :

Sinüslerin iltihaplanması sonucu sinüzit hastalığı oluşur. Bu hastalıkta baş ağrısı, soluk alıp verme güçlüğü ve burun tıkanması ortaya çıkar. İlaçla tedavi edilir.

2- Saman Nezlesi :

İlkbahar ve yaz aylarında polenlerin soluk alma sırasında vücuda alınan hava ile birlikte burna yerleşmesi sonucu oluşan alerjik hastalıktır. Şiddetli hapşırıklara ve suya benzer salgı üretilmesine neden olur. İlaç veya aşı ile tedavi edilir.

3- Burun Akıntısı :

Çeşitli hastalıklar nedeniyle burundaki mukoza tabakasının fazla mukus üretmesidir.

4- Burun Kanaması :

Burundaki kılcal kan damarlarının zedelenmesi sonucu kanama olmasıdır. Burna gelen darbeler ve sokulan yabancı cisimler sonucu veya ergenliğe veya tansiyona yükselmesine bağlı olarak görülür. Burun kanamalarının durdurulması için baş hafifçe öne eğilir, iki kaşın arasına buz konur ve burun kemikleri baş ve işaret parmağı ile (5–10 dakika) sıkılır. Bu sırada ağızdan nefes alınır ve yutkunulur.

Sponsorlu Bağlantılar


Önceki yazımız Koruyucu sağlık hizmeti ne anlama gelir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
burun hastalıkları nelerdir, burun hastalıkları ve nedenleri, burun hastalıkları nelerdir kısaca, başlıca burun hastalıkları, Burun hastaliklari

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı