Buradasınız : Ana sayfa » Tarih Konuları

Tarih: 18 Mayıs 2015 Saat: 21:17


Sponsorlu Bağlantılar

Tanzimat fermanı hangi padişah döneminde kim tarafından ilan edildiTanzimat fermanı hangi padişah döneminde ilan edilmiştir

Tanzimat Fermanının İlan Tarihi: (3 KASIM 1839)

Tanzimat Hatt-ı Şerif-i 3 Kasım 1839 tarihinde Sultan Abdülmecid’in emriyle Koca Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane Parkı’nda okunarak ilan edildi.

Tanzimat Fermanı Osmanlı İmparatorluğunda 1839 yılında okunmasıyla başlayan modernleşme ve yenileşme döneminin adıdır. Anlamı düzenlemeler- reformlar demektir.

Tanzimat çağının önde gelen siyasi liderleri 1839-1855 döneminde Mustafa Reşit Paşa, 1850’lerin başından 1871’e kadar da Mehmed Emin Ali Paşa ve Keçecizade Fuat Paşa’dır. Fuat Paşa’nın 1868’de, Âli Paşa’nın 1871’de ölümünden sonra reform süreci krize girmiş ve uzun süren bir siyasi istikrarsızlık dönemi yaşanmıştır.

Tanzimat Dönemi 1876’da II. Abdülhamit’in tahta çıkması ve Meşrutiyet’in ilanıyla sona ermiş kabul edilir. Ancak genel anlamda Osmanlı Reformunun 1922’de Osmanlı Devletinin sona ermesine dek sürdüğü de söylenebilir.

Sponsorlu BağlantılarÖnceki yazımız Tanzimatın getirdiği yenilikler nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
tanzimat fermanı hangi padişah döneminde ilan edilmiştir, tanzimat fermani hangi padişah, tanzimat fermani hangi padisah zamaninda ilan edildi, tanzimat fermani kim tarafindan hazirlanmistir, tanzimat fermanı hangi padişah zamanında ilan edilmiştir

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Hatayın Starı